Pollution! Find a STEM solution!

LOGO cro160

Međunarodni projekt Pollution! Find a STEM solution!, o kojem se već pisalo na stranicama naše škole, pridonosi ostvarenju misije, vizije, ciljeva i zadaća naše škole, ali i cijelog obrazovnog sustava. Radi se o interkurikularnom projektu kojim će se u naredne dvije školske godine nastojati popularizirati predmeti iz STEM-područja obrazovanja (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika) i motivirati učenike za daljnje školovanje s ciljem ostvarivanja uspješnih karijera u poslovima budućnosti.

Punopravnim ulaskom Republike Hrvatske u Program za cjeloživotno učenje 2011. godine, omogućeno nam je sudjelovanje u svim aktivnostima potprograma namijenjenog osnovnoškolskom odgoju i obrazovanju za članice EU-a, što smo objeručke prihvatili.

Naša škola je koordinator ovog projekta, a provodimo ga u suradnji s četiri europske škole iz Španjolske, Francuske, Poljske i Češke. Najveća vrijednost projekta je u tome što kroz iskustveno, neposredno, izvanučioničko učenje (E-learning) omogućuje učenicima uvidjeti koliko su znanja iz prirodoslovnih područja korisna, životna i primjenjiva u njihovoj svakodnevnici. Učenici kroz projekt razvijaju kritičko i znanstveno mišljenje te motivaciju za daljnje otkrivanje i istraživanje svijeta oko sebe, i ono najvažnije, primjenu stečenih znanja.

U našem projektu aktivnosti su podijeljene u 4 glavna područja:

1. E –skills i digitalni poslovi
Ovim aktivnostima razvijamo digitalne kompetencije kod učenika, upoznajemo ih s novim trendovima na području komunikacija, tehnologije i znanosti. Razvijamo kompetencije potrebne za daljnje školovanje s ciljem ostvarivanja uspješnih karijera u digitalnim, inženjerskim, tehnološkim i sličnim poslovima budućnosti. Učenici će upoznati i raditi u brojnim web 2.0 alatima.

2. Čista industrija i čiste tehnologije
Posjetom industrijama s „čistim" tehnološkim procesima nastojimo podići ekološku svijest učenika, važnost recikliranja i održivog razvoja.

3. STEM- aktivnosti
Učenici će se upoznati s robotikom sastavljajući LEGO Mindstorms EV3 robota i osnovama programiranja. Tijekom nastavne godine učenici će istražiti i pomoću robota s senzorima mjeriti svjetlosno i zvučno zagađenje te kvalitetu zraka u školi. Mjerenja će obraditi na "znanstvenom metodom" i usporediti s mjerenjima u partnerskim zemljama.

4. Ekološke i kulturne aktivnosti
Nizom ekoloških i kulturoloških aktivnosti učenici će se upoznati s tradicijom i kulturom zemalja partnera. Izrađivat će ekološke ukrase za bor, ekološka sredstva za čišćenje. Razvijati će svijest o važnosti recikliranja i čuvanja okoliša.
Planirano je nekoliko video konferencija sa stručnjacima digitalnih i STEM područja kao i gostovanja stručnjaka te radionice i posjete.
Među prvim aktivnostima koje smo radili u sklopu projekta bio je odabir projektnog loga. Svi projektni partneri ponudili su po dva loga svojih učenika. Glasovanjem je odlučeno da upravo logo naše učenice, Luka Didi Pejanović, bude najbolji i samim time je proglašenim službenim logom našeg projekta. Logo možete vidjeti u gornjem lijevom kutu.

projekt erasmus

JEDNA OD NAŠIH ECO AKTIVNOSTI IZ PROJEKTA

U našoj školi smo u prosincu proveli aktivnost izrade ekoloških božićnih ukrasa u sklopu međunarodnog projekta Pollution! Find a STEM solution!.
Svi zainteresirani učenici i njihovi učitelji su bili uključeni u aktivnost. Ukrasi su se izrađivali od odbačenog kartona, papira, plastike, žice i prirodnih materijala. Naši projektni partneri su slične aktivnosti proveli u svojim školama u Francuskoj, Poljskoj, Češkoj i Španjolskoj. Svaka škola je izabrala najuspješniji ukras. Učenici su uz pomoć učitelja izradili upute u obliku video snimaka, fotografija i slično i objavili ih na stranicama projekta s poveznicom na web stranice svake škole.
Najuspješniji ukras u našoj školi izradili su učenici s učiteljicom Jasnom Bartolović Rimac, a video upute za izradu su snimile učenice petog razreda uz pomoć učiteljice Marine Moćan. Naš eko božićni ukras može se pronaći i na stranicama društvene mreže Pinterest.

ukrasi kolaz 1100