Creativity LABs 2017. 18 1100

Creativity LABs (2017.-18.)

Ovim projektom želimo ostvariti kontinuirani razvoj nastavnika kao pojedinaca te naše cijele ustanove.
Pet nastavnika, ravnatelji škole i stručna suradnica psihologinja sudjelovat će u 5 strukturiranih tečajeva te 2 programa promatranja rada u partnerskoj organizaciji u inozemstvu (job shadowing).
Nastavnici informatike i tjelesnog odgoja imaju iskustva u vođenju školske internetske stranice te su zainteresirani za web dizajn i platformu za e-učenje. Školska suradnica psihologinja radi s djecom sa specijalnim potrebama, nadarenim učenicima te učenicima s poteškoćama u učenju te bi htjela na što kreativniji način koristiti ICT u svom radu. Nastavnice hrvatskog i engleskog jezika imaju već iskustva u međunarodnim projektima, ali bi htjele osmisliti privlačnije međukurikularne aktivnosti, povećati medijsku pismenost kod djece te internacionalizirati školu kroz online razmjene iskustava učenika i korištenje eTwinning platforme.
Naš će ravnatelji poboljšati upravljačke kompetencije kroz program promatranja rada u partnerskoj organizaciji u inozemstvu (job shadowing) s nastojanjem digitalizacije administrativnog dijela svoga posla. Nastavnica fizike će unaprijediti i modernizirati svoj rad pomoću digitalnih media i digitalnih simulacija u STEAM LABu.

Nastavnici će razvijati vještine u područjima kojima su, prema istraživanju provedenom među zaposlenicima škole, potrebna poboljšanja.
Svaki je nastavnik odabrao tečaj u domeni područja koje je, prema SWOT analizi, potrebno unaprijediti.
Istraživanje među nastavnicima i djelatnicima škole je provedeno prošle godine, a njegovi rezultati su bili polazište za oblikovanje ovog projekta koji bi odgovorio na potrebe nastavnika.
Nastavnici bi kroz tečajeve unaprijedili svoje znanje te kroz primjere dobre prakse primijenili to na svojim predmetima i izvannastavnim aktivnostima u školi. Svoje bi iskustvo razmijenili kroz TEACHER SUPPORT LAB koji bi bio dio CREATIVITY LAB u školi.Naša je ideja poticati razvoj kompetencija 21. stoljeća stvarajući CREATIVITY LAB u školi kao rezultat primjene novih znanja koja će se steći na izabranim tečajevima. Zamislili smo to kao centar za razmjenu dobrih praksi i suradnju za sve nastavnike i učenike u kojem se stvaraju međukurikularne veze.
Creativity Lab čini više laboratorija: STEAM LAB, MEDIA LAB, LANGUAGE LAB, STUDENT SUPPORT LAB i TEACHER SUPPORT LAB. To će ujedno biti i mjesto za stvaranje i dijeljenje informacija.
U dugoročnom planu škole je planirana posebno osmišljena i dizajnirana učionica (Creativity lab) koju bi nastavnici i učenici mogli koristiti nakon obaveznih predmeta i nastave s namjerom da se osmišljavaju nove, kreativne aktivnosti uz primjenu novih tehnologija.
Nakon planiranih tečajeva, učitelji će biti u mogućnosti primjenjivati metode koje potiču inovativnost i kreativnost kako bi škola iznjedrila što kreativniji kurikulum. Nastavnici će imati priliku upoznati druge motivirane nastavnike te s njima diskutirati i o mogućnosti stvaranja međunarodne mreže. Kasnije bi surađivali u novim eTwinning projektima. U prednostima Kreativnog laboratorija uživali bi svi učenici i nastavnici škole, kako danas tako i u budućnosti.
Institut za informacijske tehnologije u obrazovanju UNESCO-a je u svojoj publikaciji Digitalna pismenost u obrazovanju (svibanj, 2011.) naveo kako trebamo raditi na razvijanju digitalne pismenosti kao životne vještine jer zahvaća sva područja suvremenog postojanja. Gotovo 6 godina kasnije nismo uspjeli na takav način transformirati obrazovanje u Hrvatskoj kako bi pomogli učenicima da budu učinkovitiji.
Glavni cilj našeg KA1 projekta je uvrstiti strategije informacijske pismenosti u sva područja kurikuluma na zanimljiv i kreativan način. Kako bi se te vještine i znanja unaprijedili te kako bi učenicima pružili pomoć u razvijanju digitalne pismenosti, napravit ćemo novi kurikulum. Upravo zbog toga navodimo ICT vještine i novi inovativni kurikulum kao ključna područja za poboljšanja koja će rezultirati i kvalitetnim razvojem naše škole.
Kroz organizirane tečajeve želimo saznati kako koristiti raspoložive tehnologije za razvoj i stvaranje novih aktivnosti za učenike, za izradu kreativnijeg kurikuluma, ali i naučiti kako što bolje diseminirati rezultate projekta, učiniti ih profesionalnijima i privlačnijima drugim obrazovnim djelatnicima, kao i kako poboljšati internetsku stranicu škole kako bi bila što informativnija za roditelje naših učenika, ali i lokalnu zajednicu. Kroz povezivanje s drugim učiteljima dobit ćemo bolji uvid u obrazovne sustave drugih zemalja te ćemo moći usporediti kurikulume kako bi poboljšali naš kurikulum te učinili korak bliže internacionalizaciji.

Petra Šapina

2.c   Dina Džineva