header pollution find a STEAM

Pollution! Find a STEM solution - opis projekta.

LOGO cro160Ovo je do sada naš najuspješniji projekt nagrađen od strane Europske komisije s „Success story" i „Good pratice example" oznakama te smo jedina osnovna škola u Republici Hrvatskoj koja je dobila tu čast.
Četiri glavna područja projektnih aktivnosti
1. e-Skills i digitalni poslovi
Poslovi budućnosti bit će digitalni i većina poslova za koje će naši učenici biti konkurentni na europskom tržištu rada još uvijek ne postoji. Učenike želimo upoznati s nekim danas već postojećim digitalnim poslovima. Ovim aktivnostima razvijamo digitalne kompetencije kod učenika, upoznajemo ih s novim trendovima na području komunikacija, tehnologije i znanosti. Razvijamo kompetencije potrebne za daljnje školovanje s ciljem ostvarivanja uspješnih karijera u digitalnim, inženjerskim, tehnološkim i sličnim poslovima budućnosti. Učenici će uz programiranje upoznati brojne web 2.0 alate i raditi u njima.

U sklopu ovih aktivnosti školu je posjetio razvojni programer i autor igrica za iPad, Učenicima je pojasnio pojam poslovi budućnosti i naveo učenike na razmišljanje o vještinama potrebnim za te poslove. Nakon predavanja održao je radionicu izrade edukativne igrice za iPad, pokazavši koliko je truda i znanja potrebno kako bi se izradio samo jedan lik u igrici.
Posjetio nas je i programer dodataka za specijalne efekte u filmovima i crtićima, stručnjak za digitalni marketing, a upoznali smo i inženjerku svemirske tehnologije koja upravlja instrumentima na međunarodnoj svemirskoj postaji, ISS-u.

2. Čista industrija i čiste tehnologije
Upoznavanjem i posjetima čistim industrijama s „čistim" tehnološkim procesima nastojali smo podići ekološku svijest učenika, važnost recikliranja i održivog razvoja.

3. STEM aktivnosti
Učenici su se upoznali s robotikom sastavljajući LEGO Mindstorms EV3 robota, kao i s osnovama programiranja. Tijekom nastavne godine učenici su istražili i pomoću robota sa senzorima izmjerili svjetlosno i zvučno zagađenje te kvalitetu zraka u školi. Obradili su mjerenja znanstvenom metodom te prezentirali rezultate. Ovim aktivnostima uvidjeli su rad znanstvenika, važnosti ispravnog mjerenja i obrade rezultata te, razvijajući kritičko mišljenje i prirodoslovne kompetencije, pokušali pronaći rješenja stvarnih svjetskih problema.

4. Ekološke i kulturološke aktivnosti
Nizom ekoloških i kulturoloških aktivnosti učenici se upoznaju s tradicijom i kulturom zemalja partnera. Izrađivali smo ekološke ukrase za bor, ekološka sredstva za čišćenje. Razvijamo svijest o važnosti recikliranja i čuvanja okoliša.

Za trajanja projekta učenici i učitelji su boravili u zemljama partnera. U Poljskoj su sudjelovali na stručnom usavršavanju učenika i učitelja u web 2.0 alatima i LEGO Mindstorms robotu. Naučili su kako programirati LEGO robota za mjerenje onečišćenja i upoznali se s različitim web 2.0 alatima koje su koristili u projektu. Obišli su tvornicu za razvrstavanje otpada Orly Staw, muzej šumarstva i agrikulture, Interaktivni muzej Copernicus centre u Varšavi te mnoštvo kulturnih znamenitosti. Učenici su posjetili Francusku i Republiku Češku te se upoznali s njihovim obrazovnim sustavom i kulturom. Sudjelovali su u aktivnostima vezanima uz projekt i posjetima industriji, stekli su samostalnost i samouvjerenost u komunikaciji na stranom jeziku i prezentacijama svoga rada.

Petra Šapina

2.c   Dina Džineva