Rad s darovitim učenicima - uvodno

glavaSvrha aktivnosti odgojno – obrazovnog programa je razvoj sposobnosti, vještina i kompetencija učenika potrebnih za zadovoljavanje vlastitih samoaktualizacijskih potreba, procjena vlastitih sposobnosti i suradnja s drugim učenicima u homogenoj grupi.

Učenici razvijaju kognitivne sposobnosti, bogate rječnik, razvijaju maštu, razvijaju sposobnost samostalnog pristupa znanstvenim sadržajima, radom na projektima omogućen im je istraživački rad, upoznaju mentalne procese kroz rješavanje problemskih zadataka i vježbanje pažnje i razvijaju pozitivne atribute ličnosti u svom osobnom i socijalnom razvoju.

U program su uključeni učenici 4., 5. i 6. razreda.

Daroviti u Escape room-u

escape room 150Ove školske godine obilježili smo Dan darovitih, 21. ožujka, sudjelovanjem darovitih učenika 4. i 5. razreda u Escape room-u koji je tematski bio posvećen upoznavanju zemalja, naših partnera u novom europskom projektu „Full STEAM ahead": Italije, Francuske, Portugala i Irske, kao i Lijepe naše.
Intelektualni i kreativni razvoj učenika osmišljen je na način da su učenici 5. razreda samostalno kreirali zadatke koje su rješavali učenici 4. razreda i obratno pri čemu su istraživali zanimljivosti koristeći literaturu i internet. Sadržajem zadataka učenici su nadograđivali temeljno školsko znanje o zemljama partnerima.

Problemski zadaci bili su raznoliki: tekstualni zadaci znanja, zadaci opće informiranosti, matematičko-logički zadaci, rebusi, premetaljke, osmosmjerke, prostorne slagalice, origami, zagonetke, zadaci s glagoljicom. Sudjelovanje je bilo natjecateljske naravi s vremenskim ograničenjem među suprotstavljenim tročlanim ekipama vršnjaka pri čemu je naglasak bio na usvajanju strategija kooperativnog učenja odnosno timskog rada. Kroz ovakav rad učenici su naučili kako ujediniti pojedinačne potencijale učenika u jednu jedinstvenu cjelinu.

foto1foto4foto2

U ugodnoj i konstruktivnoj atmosferi učenici triju grupa od ukupno četiri iskoristili su svoje kompetencije i na vrijeme napustili vulkanski otok koji je za 45 minuta prijetio erupcijom. Naime, u učeničkom scenariju putem snimljenog video uratka učenici su saznali da su putnici doživjeli brodolom i našli se na usamljenom otoku na kojem je bilo sakriveno pet zaključanih kutija. Svaka je sadržavala zadatak čiji se sadržaj odnosio na pojedinu spomenutu državu i čije je rješenje ukazivalo na šifru kojom se otključava sljedeća kutija. Zadatak posljednje kutije nudio je rješenje kako se spasiti napuštajući otok: tehnikom origamija napraviti brod od papira, tangramom složiti brod iz sedam dijelova ili strelicu koja će pokazati da je pravi smjer putovanja prema Hrvatskoj, zemlji domaćinu idućeg susreta svih uključenih u projekt „Full STEAM ahead".
Zaključno svi uključeni pokazali su visoku motiviranost i interes za uspješnu realizaciju zadatka što nas je dodatno ohrabrilo za uvrštavanje i Escape room-a u izvannastavni rad s darovitima mlađeg uzrasta da bismo razvijali kreativnost, divergentno mišljenje, originalnost i korištenje interneta u korisnu svrhu. Prednost Escape room-a je i u tome što, s jedne strane, učenicima nudi razvijanje njihovih kompetencija na suvremeniji način za razliku od tradicionalne nastave i s druge podrazumijeva aktivnog učenika čime postaju subjekti, a ne objekti u procesu učenja. Uključivanjem učenika u ovu vrstu aktivnosti podržavamo njihovu ambiciju da dosegnu viši stupanj generičkih kompetencija poput preuzimanja inicijative, upotrebe digitalnih tehnologija, rješavanja problema i suradničkog rada potrebnih za uspjeh u školi, daljnje obrazovanje i tržište rada.

foto7foto8foto9

foto10foto11