• Menu za lipanj

monika slika 170

Sve dakle, što želite da ljudi vama čine, činite i vi njima!
Zlatno pravilo

Ljubi Gospodina Boga svoga, svim srcem svojim, svom dušom svojom i svim umom svojim.

Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga.
Zapovijedi ljubavi

Ljubav ne pokreće svijet; ljubav to kretanje čini vrijedim truda.
Franklin P. Jones

Dio hrabrosti leži u dosljednosti.
Peggy Noonah

monika slika 2 200

vjeronauk header 670

Svrha vjeronauka u osnovnoj školi sustavno je i skladno teološko - ekleziološko i antropološko- pedagoško povezivanje Božje objave i crkvene tradicije sa životnim iskustvom učenika s ciljem ostvarivanja, sustavnoga i cjelovitoga, ekumenski i dijaloški otvorenog upoznavanja katoličke vjere na informativno- spoznajnoj, doživljajnoj i djelatnoj razini radi postignuća zrelosti kršćanske vjere i postignuća zrelosti cjelovitoga općeljudskoga i vjerskoga odgoja učenika koji žive u svojem religioznom i crkvenom, kulturnom i društvenom prostoru.

vjeronauk izmedju 670

Gledajte koliku nam je ljubav darovao otac; djeca se Božja zovemo i jesmo.
 1 Iv 3, 1-2

Ako ne možeš biti najbolji, budi najbliži dobrima.
 Katon

Ciljevi:

- izgraditi stav otvorenosti prema transcendenciji, za postavljanje pitanja o najdubljem smislu čovjekova života i svijeta u odnosu prema vremenitosti i vječnosti
- ostvariti zrelu ljudsku i vjerničku osobnost, u svim dimenzijama čovjekova života: tjelesnoj, duševnoj i duhovnoj
- postići ljudski i kršćanski odgoj savjesti u donosu prema sebi, prema drugima, društvu i svijetu općenito
- biti sposoban shvatiti i povezati biblijske poruke sa svakodnevnim osobnim i društvenim životom
- razviti spoznaju i stav da je Bog pozvao ljude na međusobnu ljubav i zajedništvo i na život u skladu s tim pozivom
- razviti spoznaju da Duh Sveti ispunja ljude duhovnom snagom kako bi mogli svjedočiti vjeru i nesebičnu ljubav prema Bogu i jedni prema drugima
- upoznati, susresti i prihvatiti trojedinoga Boga, Oca, Sina i Duha Svetoga koji se čovjeku objavio, otkupio ga i ponudio mu vječno spasenje
- upoznati i prihvatiti Isusa Krista kao jedinoga i konačnoga osloboditelja i spasitelja svih ljudi
- u otajstvu Presvetoga Trojstva otkriti otajstvo Božje ljubavi, blizine i djelovanja u osobnom životu
- otkriti i upoznati snagu Kristove Crkve koja je sakrament spasenja među ljudima i djeluje na različitim područjima crkvenoga i društvenoga života: socijalnom, kulturnom, znanstvenom, prosvjetnom
- razviti osjećaj i osobni stav zahvalnosti za Božju beskrajnu ljubav i dobrotu i osposobiti učenike za uzajamnu ljubav i poštovanje
- upoznati i iskusiti duhovnu snagu i spasenjsku vrijednost liturgijskih crkvenih slavlja, sakramenata
- upoznati druge i različite od sebe te izgradit osjećaj poštovanja prema drugim (različitim) kulturama konfesijama i religijama (ekumenska i dijaloška dimenzija)
- otkriti uzroke sukoba i nerazumijevanja da bi izgradili skladan osobni i društveni život
- upoznati ulogu obitelji u razvoju osjećajno društvenog života i razviti osjećaj i stav vlastite odgovornosti u svojoj obitelji i u široj društvenoj zajednici
- u kršćanskoj ponudi Evanđelja, u vjeri, nadi i ljubavi, upoznati put i način odupiranja negativnim životnim iskušenjima i problemima, kako bi postigli punu ljudsku i vjerničku zrelost
- razviti duhovne i druge stvaralačke sposobnosti istinskim „govorom vjere" da se ostvari cjelovitost vjerskog odgoja i obrazovanja (pismeno, usmeno, likovno, glazbeno, scensko, molitveno izražavanje)

vjeronauk kraj

Hodočašće na Mariju Bistricu

bistrica 150Već godinama, druge nedjelje u mjesecu rujnu održava se obiteljsko hodočašće vjernika grada Zagreba na Mariju Bistricu.
To je ujedno blagoslov i molitva na početku nove školske godine.
Na hodočašću su sudjelovala i djeca naše Škole i Župe, zajedno sa svojim vjeroučiteljicama: Marijom Magić i s. Monikom Brčić.
Na iznenađenje svih nas, nekoliko naše djece, mladih, pješačilo je iz Zagreba do Marije Bistice. To je jedno lijepo iskustvo molitve i druženja.
"Ovo hodočašće je iz pobožnositi i poštovanja prema Majci Božjoj, Bogu i našim starima", rekao je u propovijedi naš nadbiskup, kardinal Josip Bozanić.

Zahvalni smo za taj dar i to je radost zajedništva koje govori o vjeri i vrijednostima. Susret s Marijom je najljepše mjesto. Došli smo Mariji noseći svoje molitve i iz duše pjevali Mariji – Kraljici Hrvata.
Marija svojim pogledom bdije nad našim životom, milostiva je svakom tko za pomoć moli. Ona je Majka koja najbolje vidi sve naše nevolje i zauzima se za nas jer nas želi privesti Bogu. Kardinal Bozanić naglasio je da u ovoj godini milosrđa susrećemo lica svojih bližnjih s posebnom pažnjom i milosrđem. Pozvao nas je na povratak u zagrljaj Božjeg milosrđa i radost oproštanja. Da nema Božje milosti i milosrđa ostali bismo izgubljeni u svojoj vjeri. Ne udaljujmo se od Boga, sebe i drugih! Zato nam je potrebna Božja riječ koja otvara srca i vraća radost. Radosno smo se vratili svojim domovima u popodnevnim satima.
Marija i s. Monika

bistrica 1000

bistrica pocetak godine 2016 1bistrica pocetak godine 2016 3

bistrica pocetak godine 2016 4bistrica pocetak godine 2016 5