Preventivni program - uvodno

borba protiv ovisnostiCilj školskog preventivnog programa je prevenirati svaki oblik nepoželjnog ponašanja učenika i usmjeriti ih na izgradnju osobnog pozitivnog sustava vrijednosti. Posebna pozornost pridaje se prevenciji svih vrsta ovisnosti (duhan, alkohol i droga) i nasilju (fizičko, emocionalno i elektronsko).
Svake godine obilježavamo Mjesec borbe protiv ovisnosti 15. studenog – 15. prosinca) tijekom kojeg se na satovima razrednika organiziraju radionice i predavanja.

Kroz interaktivne radionice učenike podučavamo razlikovanju koketiranja od seksualnog uznemiravanja po programu Centra za seksualna prava „Ženska soba".
Učenike potičemo na stvaranje i održavanje kvalitetnih međuljudskih odnosa i prijateljstava, na razvijanje samopoštovanja i pozitivne slike o sebi.

CIVITAS- Zagreb

civitasSuradnja s Udrugom za promicanje civilnog društva putem medija – CIVITAS ZAGREB

Već sedmu godinu uspješno surađujemo u projektima Udruge Civitas Zagreb.
Do sada smo bili uključeni u projekt „Civitas, znanstvenici i mediji protiv nasilja" koji je uključivao program medijskog opismenjavanja učenika i prevenciju protiv nasilja. Projekt je bio koncipiran u smislu razvijanja kritičkog mišljenja mladih pri konzumiranju informacija iz medija. Prevencija nepoželjnih oblika ponašanja provodila se usmjeravanjem djece i mladih na konstruktivne sadržaje kroz predavanje znanstvenika koji su vlastitim primjerima ukazali na to da svaki čovjek ima odgovornost pri izboru osobnog životnog puta koji treba biti u skladu s društveno prihvatljivim vrijednostima.

U školskoj godini 2009./2010. predavanje nam je održao prof.dr.sc.Ivan Đikić s Goethe Instituta u Frankfurtu, a 2011./2012. prof.dr.sc. Mariastefania Antica s Instituta Ruđer Bošković, zatim prof.dr.sc. Mario Vukšić iz Hrvatskog instituta za istraživanje mozga. Ugostili smo i g. Tomislava Šikića urednika i novinara s Hrvatskog radija kao predavača iz medijskog opismenjavanja.
Povodom predavanja iz medijskog odgoja novinarke i osnivačice Udruge Civitas Zagreb gđe Zvjezdane Stančić u školskoj godini 2011./2012. u našoj školi, u radnom posjetu bili su pomoćnici ministra znanosti, obrazovanja i sporta prof.dr.sc. Saša Zelenika, ravnatelj Uprave za znanost i gđa Ankica Nježić, ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje, koji su podržali suradnju škole i Udruge.
Svake godine u sklopu projekta učenici 7. i 8. razreda odlaze u posjet Hrvatskom institutu za istraživanje mozga i Institutu Ruđer Bošković.
Vrlo vrijedan projekt koji je prvi puta proveden u našoj školi prošle školske godine bio je „Civitas, znanstvenici i mediji za promidžbu znanja i znanosti" u sklopu kojeg je provedeno interaktivno predavanje pod naslovom „Ne zaboravi me ako počinjem zaboravljati" koje je održao prof.dr.sc. Nenad Bogdanović s Karolinskog Instituta u Švedskoj. Drugo predavanje je održala dr. sc. Sanja Fulgosi iz Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja na temu: „Kako se hrvatski jezik može učiti s pomoću računala" .
civitas predavanje

Školske godine 2013./2014. po prvi puta smo bili uključeni u projekt „Civitas i znanstvenici - za znanje mladima" koji je odobren i financijski podržan od Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. U sklopu tog projekta predavanje iz medijskog odgoja je održala novinarka i predsjednica Udruge „Civitas Zagreb" gđa Zvjezdana Stančić, za učenike 4. i 5. razreda.

Učenici 5. i 7. razreda, kao gosti Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava, slušali su 9.4.2014. nadahnuto predavanje „Granica je u nama samima" prof.dr.sc. Ivana Đikića s Instituta za biokemiju sveučilišta Goethe u Frankfurtu.

civitas predavanje 1civitas predavanje djikic

Predavanje na temu „Fotosinteza pokreće život na zemlji" održao je prof. dr. sc. Hrvoje Fulgosi iz Instituta Ruđer Bošković za naše učenike 7. razreda, a bili smo, u sklopu terenske nastave i u posjetu laboratoriju u Institutu Ruđer Bošković gdje nam je naš „domaćin" prof. dr. sc. Hrvoje Fulgosi održao radionicu i predavanja na temu: „Kako su građene stanice" i „Građa i funkcija proteina".

civitas predavanje 2

Sveukupnu suradnju na svim dosadašnjim projektima smatramo izuzetno korisnom zbog toga što potiče i njeguje kod učenika kritičan odnos spram medijskih sadržaja , odjeljivanje dobrog od lošeg, ali i potiče njihov osobni razvoj, te aktivniju i odgovorniju ulogu pri izboru vlastitog životnog puta.

Utorak i četvrtak: 17.00 - 19.00 (ili po dogovoru)

mirjana.gjano(at)skole.hr

Veronika Prskalo