Mjerenja - tekstualne i video upute
UVOD
Na stranici 306 Kineziološke metodike u osnovnom i srednjem školstvu autor, profesor Neljak, piše:
Temeljem navedenog mjere i testovi (Cro Fit norme - Neljak, Novak, Sporiš, Višković, 2011.) za praćenje i kinantropoloških obilježja u osnovnom školstvu su:
Morfološka obilježja:
1. Visina (ATJVIS)
2. Težina (ATJTEZ)
3. Postotak masnog tkiva (APOSMA)
4. Indeks tjelesne mase (AITJMS)
Motoričke sposobnosti:
5. Prenošenje pretrčavanjem (MAGPRP)
6. Pretklon u uskom raznožnom položaju (MFLPRU)
7. Podizanje trupa iz ležanja (MRSPTL)
Funkcionalne sposobnosti:
8. Trčanje 600m za učenice (F600ZO) I 800m za učenike (F800ZO).
Testovi za srednje škole se razlikuju samo u tome da se radi kratko podizanje trupa iz ležanja, i da se funkcionalne sposobnosti mjere trčanjem 800 ili 1000 metara,
U navedenoj literaturi opisan je i veliki broj drugih tekstova koje možete koristiti u školi već prema programskim potrebama.
Otvaranjem sljedećih "traka" pronaći ćete:
A: opis i (ili) video prikaz osnovnih mjerenja morfoloških obilježja i motoričkih sposobnosti
B: naziv i video prikaz ostalih testova
C: predložene norme za vrednovanje uspješnosti učenika
A: TESTOVI U OSNOVNOJ I SREDNJOJ ŠKOLI
MORFOLOŠKA OBILJEŽJA UČENIKA - Skinite opis testova u PDF-u Skinite ITM - orjentacijske vrijednosti
Tjelesnu visinu i težinu možemo mjeriti kao i do sada ali u u tom slučaju indeks tjelesne mase moramo izračunati sami a informaciju o postoku masnog tkiva nećemo imati.
MOTORIČKE SPOSOBNOSTI UČENIKA
Prenošenje pretrčavanjem ( MAGPRP )
Svrha ovog testa je procjena koordinacije, agilnosti i eksplozivne snage koji je definiran kao sposobnost brze promjene smjera kretanja okretom u mjestu za 180 stupnjeva.
Mjesto izvođenja: zadatak se izvodi u zatvorenom ili otvorenom prostoru. Na tlu su označene 2 paralelne crte duge 1 metar i međusobno udaljene 9 metara. Prva crta je startna crta, a pored druge se s vanjske strane, neposredno uz nju, nalaze dvije školske spužve međusobno razmaknute za dužinu stopala.
Tijek testiranja:
1. Početni položaj učenika: učenik stoji s vanjske strane startno-ciljne crte u visokom startnom položaju, čeono u odnosu na smjer kretanja
2. Izvođenje zadatka: na startni znak učenik, najbrže što može, pretrčava prostor od 9 metara, uzima jednu spužvu s tla, prenosi je natrag i polaže na tlo iza startno-ciljne crte. Isti zadatak ponavlja sa drugom spužvom.
3. Završetak izvođenja zadatka: zadatak je završen kada učenik položi drugu spužvu iza startno-ciljne crte
4. Položaj ispitivača: ispitivač stoji stalno u blizini startno-ciljne crte
Broj ponavljanja testa: 3 puta
Mjerenje, očitavanje i upisivanje rezultata: vrijeme se mjeri od startnog znaka do trenutka polaganja druge strunjače iza startno-ciljne crte. Rezultat se označava u stotinkama sekunde. Upisuju se rezultati sva tri mjerenja.
Pretklon u uskom raznoženju (MFLPRU)
Svrha ovog testa je procjena fleksibilnosti, prvenstveno donjeg dijela leđa i stražnjih strana natkoljenica, koja je definirana kao sposobnost izvođenja maksimalne amplitude jednog pokreta bez značajnijeg udjela sile gravitacije.
Mjesto izvođenja: zadatak se izvodi na bilo kojem dijelu zatvorenog ili otvorenog prostora.
Tijek testiranja:
1. Početni položaj učenika: učenik sjedi raznožno na tlu, nogama raširenim za dvije dužine stopala. U tom položaju učenik predruči ispruženim rukama i postavlja dlan desne ruke na hrbat lijeve ( srednji se prsti prekrivaju ). Ispitivač postavlja centimetarsku traku između nogu tako da je 40.centimetar točno na zamišljenoj liniji koja spaja pete.
2. Izvođenje zadatka: učenik se nakon dva lagana pretklona polagano spušta u najveći mogući pretklon
3. Završetak izvođenja zadatka: zadatak je izvršen kada učenik vrhovima prstiju dosegne i jednu sekundu zadrži maksimalnu osobnu vrijednost na cetimetarskoj traci kako bi se rezultat mogao nesmetano očitati.
4. Položaj ispitivača: ispitivač je uz učenika u uporu klečećem licem prema centimetarskoj traci. Tako postavljen jednom rukom pridržava učenikova koljena, a drugom se oslanja o tlo i pridržava centimetarsku traku kako bi mogao očitati rezultat.
Broj ponavljanja testa: 3 puta zaredom, uz stanku koju određuje vrijeme potrebno za očitavanje i upisivanje rezultata
Mjerenje, očitavanje i upisivanje rezultata: mjeri se duljina maksimalnog dosega, dodirom centimetarske trake vrhovima prstiju nakon pretklona. Rezultat se očitava u centimetrima.
Napomena:
Učenik izvodi zadatak u čarapama
Pri izvođenju zadatka koljena moraju biti stalno ispružena i dlanovi cijelo vrijeme spojeni
Podizanje trupa iz ležanja ( MRSPTL ) - U srednjoj školi ... pogledaj video...
Svrha ovog testa je procjena repetitivne snage prednje strane trupa, koja se definira kao sposobnost dugotrajnog rada mišića u izotoničkom režimu naprezanja.
Mjesto izvođenja: na izabrani dio prostora postavljena je za svakog učenika jedna strunjača.
Tijek testiranja:
1. Početni položaj: učenik leži na strunjači na leđima, koljenima pogrčenim pod 90 stupnjeva i stopalima razmaknutim u širini kukova. Ruke su prekrižene na prsima, dlanovima položenima na suprotnim nadlakticama. Pomoćni suvježbač u klečećem položaju rukama učvrsti učenikova stopala.
2. Izvođenje zadatka: na znak za početak učenik se, najbrže što može, uzastopno podiže iz ležanja u sjed. Prilikom svakog podizanja iz sjeda laktovima usmjerenim prema naprijed dodiruje gornju trećinu natkoljenica, a prilikom svakog povratka lopaticama dodiruje strunjaču.
3. Završetak izvođenja zadatka: zadatak završava kada istekne vrijeme trajanja zadatka koje iznosi 1 minutu ili ranije ukoliko učenik zadatak više ne može izvoditi.
4. Položaj ispitivača: ispitivač stoji bočno pored učenika
Broj ponavljanja testa: zadatak se izvodi jednom
Mjerenje, očitavanje i upisivanje rezultata: mjeri se vrijeme od znaka za početak do isteka 1 minute. Rezultat testa je broj pravilno izvedenih podizanja trupa iz ležanja. Pravilno podizanje trupa iz ležanja određeno je dodirima laktovima natkoljenica i lopaticama tlo, a broji se dodir natkoljenica. Tijekom izvođenja ovog zadatka značajno odvajanje od nadlaktica ( više centimetara ), smatra se neispravnim pokušajem te se ne vrjednuje u ukupnom broju ponavljanja.
Trčanje 600 metara, učenice (F600ZO) i 800m učenici (F800MO) - U srednjoj školi 800 i 1000 metara.
Svrha ovih testova je procjena funkcionalnih sposobnosti koje su odgovorne za razinu, stabilnost i regulaciju sustava za transport energije.
Mjesto izvođenja: zadatak se izvodi na otvorenom prostoru.
Tijek testiranja:
1. Početni položaj: učenik stoji u položaju visokog starta iza startne crte
2. Izvođenje zadatka: na startni znak učenik se ciklično kreće trčanjem-hodanjem po zadanoj dužini staze, najbrže što može
3. Završetak izvođenja zadatka: zadatak je završen kada učenik pretrči-prehoda zadanu dužinu staze i grudima prijeđe okomitu ( zamišljenu ) ravninu ciljne crte
4. Položaj ispitivača: ispitivač stoji na startno-ciljnoj crti
Broj ponavljanja testa: zadatak se izvodi jednom
Mjerenje, očitavanje i upisivanje rezultata: mjeri se vrijeme od startnog znaka do trenutka kad učenik grudima prijeđe okomitu ravninu cilja. Rezultat se očitava standardno u minutama i sekundama, a upisuje u listu samo u sekundama.
B:OSTALI TESTOVI
Za više informacija (metrijske karakteristike, usmjerenost, detaljne upute i dobivne norme za dolje navedene testove) konzultirajte literaturu.
C: PREDLOŽENE NORME
Na donjem linku imate izvađene tzv. norme prema kojima možete vrednovati uspjeh vaših učenika u području motoričkih i funkcionalnih sposobnosti a na osnovi originalnih rezultata. Prijedlog je prepisan iz izvorne literature – CROFIT NORME!
Osim korištenja tzv. normi učenike možete ocijeniti i prema postignutom broju bodova na svim testovima. Bodove ćete dobiti tako da rezultate dobivene mjerenjem prenesete u priloženu tablicu unutar koje se nalaze potrebne formule za standardizaciju rezultata i izračun bodova. Bitno je jedino ispravno unijeti rezultate i u drugoj tablici obavezno obrisati dobiveni rezultat tamo gdje tog rezultata nema u gornjoj tablici.
Tablica za izračun i obradu rezultata kinantropoloških mjerenja u osnovnoj školi
Broj bodova za pojedinog učenika možete dobiti i tako da učenicima zadate da izrade grafikon i donesu Vam ga ispisana. Na ispisu piše broj bodova koje je taj učenik ostvario. Popišete bodove svih učenika i prema tome odredite rangove za pojedine ocjene. Alat za izradu grafikona nalazi se na slijedećoj adresi.